Rozhovor s účastníkem ME v Trenčíně

"Největší úspěch svoji kariéry považuji v podstatě sezónu 2015", zavzpomínal Karel Bečička, jezdec ve službách RC Team Zábřeh.

Zábřeh, Olomouc - David Pelikán

Při závodě rádiem řízených modelů aut v sobotu 27.února v olomoucké hale Zora se naskytla možnost vyzpovídat nejzkušenějšího jezdce RC Team Zábřeh Karla Bečičku, který se věnuje tomuto „sportu“ už 20.let. Od mala ho zajímala auta. Začínal s plastikovými a papírovými modely, které lepil a později se dostal právě k RC modelům kdy si koupil svoje první auto a začal závodit. Karel za svoji dlouholetou kariéru vyzkoušel několik kategorií.

A na jaké otázky musel Karel Bečička odpovědět a jaké odpovědi vytvořil si přečtěte níže.

 

Karle, jak byste svými slovy představil RC modely?

RC modely jsou zmenšeniny opravdových aut.

Jak vypadá takový trénink, máte na něj čas, jak dříve?

Trénink probíhá takovým způsobem, že přijedeš na dráhu. Jezdíš, nastavuješ auto, aby dobře skákalo, dobře sedělo a zkoušíš pneumatiky, pak se na závodě vidí.

Jak moc je důležité věnovat se přípravě modelu před závodem?

To je docela podstatná a důležitá věc. V podstatě se jezdí, dá se říct pořád na stejných površích, takže už nějaký pátek jezdím a vím co od toho očekávám. To auto se musí zkontrolovat, ložiska, šrouby a potom dodělat nastavení. Zbytek se dolaďuje na závodech.

Vyhrál jste v letní sezóně 2015 / 16 významný seriál silničních závodů Kopecký Cup? Byli to velké nervy? Jaký závod byl nejlepší?

Nejvíce bych vyzdvihnul ten poslední závod, kdy jsem jel úplně z novým podvozkem, takže jsme nevěděli do čeho jdeme, ale podařilo se auto nastavit, jelo pěkně. Skončil jsem nakonec druhý a to mi stačilo na celkové vítězství, takže jsem byl naprosto spokojený.


Karel Bečička

41 let

Předchozí kluby: Prostějov, Olomouc


Co považujete za největší úspěch ve své dosavadní kariéře?

Největší úspěch svoji kariéry považuji v podstatě sezónu 2015, kdy jsem vyhrál v „cesťákách“ (cestovní vozy) prestižní Kopecký Cup a na Mistrovství republiky jsem skončil v kategorii 40+ na 3.místě.

Za RC Team Zábřeh jste si odbyl první závod na Mistrovství České republiky v roce 2013, kde jste ve Svitavách dobře reprezentoval. Po dvou letech, tedy v roce 2015 jste se zúčastnil s dalšími kolegy z týmu mistrovského seriálu, kde jste skončil jako nejlepší zábřežský jezdec. Jaké zkušenosti vám to přidalo?

Zkušenosti mi to přidalo v podstatě v tom, že už jsme pracovali jako tým. V roce 2013 jsme jeli akorát s kolegou (Tomášem Jedličkou) Mistorvství republiky. Teď jsme jeli ve třech lidech ve stejné kategorii, takže jsme si pomáhali, co se týká techniky, nastavování a nějakých rad. Rozdíl dá se říct tam byl diametrálně velký.

Jaký závod byste vyzdvihl jako nejlepší?

Nevyzdvihl bych konkrétní závod, ale spíše první polovinu seriálu, kde se docela dařilo. Ta druhá půlka byla horší, ale šlo to.

V dřívější době jste spolupracoval s Tomášem Jedličkou, který taktéž jezdil za Zábřeh. Dala Vám tato spolupráce hodně zkušeností pro další vývoj?

Mně tato zkušenost pomohla se posunout trošku dopředu, ale šlo především o tom ,že Tomáš byl jak se říká můj žáček. Začínal později, takže nějaké rady, zkušenosti jsem mu předával já. Taková ta sladká zkušenost byla, kdy Tomáš začal jezdit TOP ve čtyřkolkách(s náhonem na všechny čtyři kola v buggynách. To byl ten nejlepší pocit, že se vypracoval nahoru.

Jezdil jste taktéž za Olomouc, ale teď jezdíte za Zábřeh. Jaké rozdíly byste našel mezi těmito kluby?

Olomoucký klub jsem kdysi založil právě s Tomášem Jedličkou a jeho otcem. V průběhu let se tam docela dost změnilo, takže jsme se s Tomem rozhodli odejít. Tomáš dostal nabídku od RC Team Zábřeh. Já jsem ji teda dostal později, takže jsme se tam vlastně opět sešli. Rozdíl mezi těmito kluby je ten, že zábřežský klub pracuje jako klub. V olomouckým to tak nebylo a nebylo to tak ideální, takže jsme se rozhodli, že půjdeme pryč. Zábřeh je dá se říct takový rodinný klub.

Letos se pojede na zábřežské dráze jeden ze závodů Mistrovství ČR. Co od toho očekáváte?

Samozřejmě MČR v Zábřehu je pro mě prioritou. Zatím si nekladu nějaké cíle na umístění, protože uvidíme, co přinese sezóna, co přinesou tréninky, hlavně až se začne jezdit venku. Podle toho potom uvidím na co jsem schopný dosáhnout. Samozřejmě bych chtěl ve své kategorii opět „bednu“.

V dubnu se zúčastníte ve slovenském Trenčíně Mistrovství Evropy. Je to vaše první významná mezinárodní akce? Máte nějaké cíle do tohoto závodu

První mezinárodní akce to pro mě není. Už před lety jsem jel mezinárodní závody tady v Česku, nějaký závod mám odjetý v Rakousku sice v jiné kategorii buggyny spalováky, cesťáky spalováky, ale Trenčín sám o sobě je docela velká výzva, protože se to jede jako kategorie 1:12 „placky“, což je taková TOP kategorie. S nějakýma ambicema, že bych zrovna jel. Neuvažoval jsem o tom takhle, ale samozřejmě se chci umístit co nejlépe.

Jaké cíle máte do dalších let?

V dalších letech chci napomáhat rozvoji RC sportu a výchovy mládeže.

 

Po posledních otázkách se šel Karel připravit na poslední finálovou jízdu olomouckého závodu, který byl přípravou na první závod seriálu Mistrovství ČR.