XRAY Winter series Morava - 3. závod

Naše Luu úplně vpravoV sobotu 19. prosince 2015 jsme zajeli opět se čtyřmi reprezentanty našeho klubu na poslední závody roku 2015 do Jedovnice. Karel Bečička jel obhajovat minulé vítězství, David Pelikán a Jan Žerníček zase jeli o vylepšení pozice v absolutním pořadí a Lucka Loskotová za dalšími svými zkušenostmi. Po finálovkách na tom byl nejlépe právě Karel, který startoval finále A ze třetího místa.

Proč jej ve finále nakonec neudržel popíši v detailu tohoto článku. Nejlépe se z našich jezdců nakonec umístil Honza Žerníček, když stanul těsně pod stupněm vítězů na 4. místě. Lucka si poprve vychutnala pocit při vyhlašování jednotlivců, když byla oceněna jako nejlepší juniorka.

Ze závodů nakonec jedeme se smíšenými pocity. Karel, který pravidelně věnuje přípravě svého modelu největší dávku svého času, což se nakonec projevilo v jízdních vlastnostech jeho modelu, na to nakonec doplatil. Podařilo se mu totiž sehnat taková ozubená kola, aby dokázal dostat převodový poměr na rovných 7:1, tak jak to nařizují pravidla. U modelů TeamC TR10 se totiž s originálními převody dostaneme pouze na 7,17:1. Ruchlost jeho dobře vyladěného modelu nedala spát některým závodníkům a tak byl Karlův model podroben technické kontrole. Nejprve mu bylo sděleno, že zřejmě nemá regulátor v nastavení zeroboost, ale to platí pro střídavé regulátory. Po té se přeměřoval jeho převodový poměr a komisař usoudil, že není v pořádku. Měřilo se nepřesnou metodou počítáním otáček pastorku a kola, kde nejsou zohledněny vůle na diferenciálu, resp. unašeče zadních kol. I přesto, že Karel dokazoval, že výpočet je v pořádku, tak to komisař neuznal. Převodové kolo 84 zubů a pastorek s 24 zuby při vnitřním převodu 2 je přesně 7:1. Pro doplnění ozubené kolo na dieferneciálu má 40 zubů a menší u hlavního převodového kola 20 zubů. Takže musel dát pastorek z 22 zuby a zbylé finálovky jel s převodem 7,64, což jej vyřadilo z bojů o přední příčky. Když mu potom v poslední jízdě nezapočítal v první minutě čip jedno kolo, odpadl tak ze 2. místa na konec startovního pole a bylo po závodech. David udělal v poslední rozjížďce 3 jezdecké chyby, které se v této kategorii nedají dohnat. Toho všeho však bravurně využil Honza Žerníček a svou bezchybnou jízdou se probojoval na druhou příčku v poslední jízdě, která mu nakonec zajistila celkové 4. místo. Honza se tak velice přiblížil k medailovým pozicím, což je pro něj určitě motivující pro další vývoj seriálu.

Lucka již tentokrát opustila poslední příčky startovního pole a nechává za sebou dva jezdce a jednu jezdkyni. Na těchto závodech předvedla nejlepší jízdy, jaké kdy jela. Je to ale zcela logické, protože při nemožnosti trénování je vlastně spojeno závodění a trénink dohromady, takže každý další závod, každá další rozjížďka je pro naši mladou závodnici velkým přínosem.
Tím jsme ukončili letošní sezonu bohatou na závody a budeme se připravovat na tu příští. Zřejmě přijdou nějaké změny o kterých vás budeme postupně informovat.
Již dnes bude jednání mezi předsedou klubu a Karlem o jeho dalším účinkování v kategorii hobby na Xray Winter race. Svůj případný neúspěch se dá překonat, ale křivda způsobená někým jiným velice těžce. Ale o tom až po dnešním jednání.
Dnes by měl ještě ve večerních hodinách na našich stránkách vyjít rozhovor s předsedou klubu, který byl pořízen po Mistrovství ČR a na zítřek je pro Vás připraven vánoční dárek, o kterém se na našich stránkách dozvíte.

=


=