Xray Winter series Morava - 1. závod

Chvíle radosti. David (3. místo) a Karel zcela vpravo (5.místo)V sobotu 24. října jsme se ve větším počtu zúčastnili onroad závodů. Zajeli jsme na prestižní závod do Jedovnice, kde si nad tímto seriálem vzal patronát slovenský výrobce Xray.
Náš klub reprezentoval vítěz letního seriálu Karel Bečička, David Pelikán, Martin Flídr a nováček v našem týmu, Lucka Loskotová. Všichni jeli kategorii Hobby, což představuje perfektně připravený model co do jízdních vlastností, váhy, lehkosti převodů apod. Nejvíce se v něm dařilo Davidu Pelikánovi, který skončil na 3. místě a Karel Bečička obsazuje 5. příčku.

Původním záměrem našich borců bylo přeladit své modely z letního asfaltu na halu s kobercem a hlavně prověřit podvozky TeamC TR10. Jelikož nemáme možnost trénovat v hale na koberci, tak je potřeba toho využít právě na závodech. Zvláště pak, když jedeme podvozky TeamC TR10, které jsou novinkou na českých závodech. Každý z našich jezdců měl jinak nastaven model a tak jsme po každé jízdě řešili po vzájemné týmové komunikaci jejich nastavení. Myslím, že konečné výsledky na závodě nám dokazují správnost našeho rozhodnutí, protože jsme se nakonec prosadili proti drtivé převaze modelů Xray. Dokázali jsme nejen sobě, že podvozky TeamC TR10 jsou po dobrém nastavení schopné konkurence a porovnání i s podvozky Xray, Schumacher, Yokomo apod. Co se týká nastavení, celý tým využívá právě Karlových zkušeností při nastavování a je vidět, že když na jeho radu kluci dají, jsme schopni zajet dobré výsledky. Ale to prokáží právě další závody této série.
Pro Davida je to první úspěch v závodech onroad, kde se sešla velmi dobrá konkurence a hlavně velmi cenná zkušenost. Podvozek byl prakticky stejně nastaven jako na asfaltu v Blansku, jen jsme přidali zadní stabilizátor. Jelikož prokázal i dobré řidičské vlastnosti, bylo z toho právě to bronzové umístění na bedně. Jelikož se 4 kvalifikačních rozjížděk dojel v celém sortu 3x na druhém místě, startoval finálovky se 3. pozice, kterou ve finále udržel.
Karel svůj podvozek trochu přestavěl z asfaltového nastavení a postupně jej vyladil do výborného nastavení. Bohužel přišla trochu smůla, když ve druhé kvalifikaci nepočítal čip a ze čtvrté musel po kolizi s jiným modelem odstoupit. Finálovky již jel opět výborně, ale při vyrovnanosti motorů, převodového poměru a pneumatik je velká nevýhoda startu z 5. pozice.
Druhým Karlovým cílem na závodech je příprava a ladění podvozku 1:12, se kterým by chtěl startovat v roce 2016 na ME v Trenčíně. Podle jeho slov je s modelem již nyní spokojen, samozřejmě že příprava bude ještě pokračovat.
Třetím členem našeho týmu, který jezdí s TeamC TR10 je Martin Flídr. Zatím startoval se starším zapůjčeným regulátorem, což se nakonec projevilo jako nešťastné řešení. Jeho model jezdil na rovince velmi rychle, dobře držel v zatáčkách, ale právě starší regulátor, který nestačil dodávat potřebný proud v některých situacích jeho digitálnímu servu, to občas odmítlo poslušnost a Martin končil mimo trať. Problém se bohužel prohluboval a tak neudržel postupové 10. místo ve finále. Již má však nový regulátor, takže na dalších závodech již bude záležet hlavně na jeho rukou.
Lucka Loskotová jela svůj premiérový závod. Bohužel její čip odmítl poslušnost a s použitou časomírou nechtěl spolupracovat. Takže její závody se změnili na celkem dobrý trénink proti dalším soupeřům. A vůbec si nevedla špatně. Model ji poslouchal a jen málokdy skončila mimo trať. V závěru se ještě přidal problém s motorem, který je v tuto chvíli na výměnu.
Patří jí však velké poděkování za bojovné srdce, protože již od počátku věděla, že díky čipu nebude mít možnost lepšího umístění, tak stále nastupovala ke svým rozjížďkám a bojovala. Věřím, že na příštích závodech s funkčním čipem a po těchto zkušenostech se bude prát o lepší umístění. Lucka startuje se starším modelem Xray, který skvěle k závodu připravil rovněž Karel.
Na závodech jsme si ověřili, jak důležité je pracovat v týmu, který ví co chce, kde každý z jeho členů je ochoten spolupracovat a podílet se na společném úspěchu. Další závody pak prověří jednotlivé naše jezdce co do jezdeckých schopností.
A v tom jim určitě budeme všichni držet palce. Nashledanou za měsíc opět z Jedovnice.


Celý náš tým na závodech v Jedovnici. Náš nováček a jediná závodící žena - Lucka LoskotováTakto se pracovalo v našem depuA tihle dva už určitě přemýšlejí o dalším závodu. Co vymyslí?