Rozhovor s předsedou klubu po domácím závodě

Na serveru VIMETO.info byl zveřejněn rozhovor s předsedou klubu martineme Pelikánem den po úspěšném závodě Kopecký Cup 2016, který se jel premiérově na zábřežské dráze.
Nyní Vám jej přinášíme v plném textu i na našich klubových stránkách.

V sobotu 28. května se odjel na zdejší dráze závod. Co to bylo za závod?

Závod byl součástí prestižního seriálu Kopecký Cup, který pořádá Jaroslav Kopecký z Velkých Opatovic a byl to druhý závod tohoto seriálu.

Byl to první závod RC Teamu Zábřeh, který jste organizovali?

Nebyl. Už jsme organizovali před tím dva závody. Nejprve v roce 2013 trialový závod, který byl součástí seriálu Trial Morava a druhý závod jsme pořádali o rok později a ten byl součástí Short Course 2014.

Dá se porovnat tento závod s těmi předchozímy závody?

První závod byl trialový ten se prakticky s těmi, kde se jedou buggyny nedá porovnat, protože k pořádání trialu je potřeba nějaká dráha, která se dá vybudovat prakticky kdekoliv a na pořádání tohoto závodu již pak není potřeba nic jiného než závodníky. Není potřeba žádné časomíry, žádného časového harmonogramu. Takže je to takový po pořadatelské stránce závod, který se lehko pořádá. Druhý závod ten Short Course, tam už je zapotřebí časomíra. Modely mají v sobě tzv. čipy, které měří průjezdy kol a to už je náročnější, musí se tam dodržovat přesně časový harmonogram. Tyto závody jsou už na jiné úrovni a také příprava dráhy je daleko složitější, náročnější na techniku, na lidské zdroje než příprava trialového závodu.

Vraťme se k sobotnímu závodu. Proč se tento závod jel?

Tento závod jsme vlastně uspořádali z toho důvodu, že v Zábřehu proběhne 20. srpna pátý závod Mistrovství České republiky a vlastně tento závod měl prověřit zcela nově připravenou dráhu, kterou jsme připravovali od loňského podzimu hned jak jsme domluvili, že se u nás pojede Mistrovství ČR. Příprava této dráhy byla prakticky nejnáročnější ze všech roků, co jsme kdy dráhu připravovali. Změnili jsme skoky, upravila se rovinka. Vibrační deskou jsme upěchovali povrch dráhy. Na dráhu se použil i vápenný hydrád pro zpevnění a celá dráha se následně stříkala vodou s cukrem.

Dráha pro organizátory byla náročná. Jak byla náročná pro jezdce?

To nemohu posoudit, poněvadž jsem sám ještě na této dráze nejel, ale podle slov některých jezdců se kterými jsem se bavil v průběhu a po závodě. Mně bylo řečeno, že dráha neobsahuje náročné skoky nebo velké skoky, ale je náročná do průjezdnosti zatáček, prostě ovládání modelu. To jezdci kvitovali kladně, protože závodníci nemájí rádi moc velké skoky po kterých auta lítají vzduchem a následně se třeba rozbíjejí a podobně, ale technická dráha se značným počtem zatáček, převýšení teréních vln a podobně.

Co říkal na dráhu a její zázemí Jaroslav Kopecký jako předseda sekce electric buggy RCAČR a ředitel závodu?

Samozřejmě pana Kopeckého jsme v průběhu příprav informovali o stavu dráhy, jak dráha měla vypadat, zaslali jsme nějaké fotky, ale přece jen ten vlastní pohled na dráze potom pro nás byl ten nejsměrodatnější. Panu Kopeckému se dráha velice líbila. Měl nějaké připomínky k určitým úsekům tratě, které samozřejmě podle jeho slov zhodnotíme a dráhu takto upravíme. Jinak dráha byla z cca 90% výborná. Ze zázemím byl velice spokojený, protože takové to zázemí je na českých drahách zřídka k vidění. Protože zde je velký prostor pro jezdce, pro jejich stany a depa, sociální zařízení, občerstvení přímo u trati. Takže od něj byli slyšet pochvalná slova.

Takže dráhu máte připravenou na Mistrovství republiky?

Připravenou úplně nemáme, protože ještě musí dojít ke kosmetickým úpravám dráhy, aby pohledově byla hezčí. Tam, kde se nejezdí chceme plochy zatravnit, aby se zvýraznila hliněná dráha od okrajových ploch, kde se nejezdí. Upraví se tribuna, položí se nové koberce na skoky a ještě dojde k upravení ohraničení dráhy a pak si můžeme říct, že je dráha připravená. Bohužel v sobotu přišla průtrž mračen a dráha byla pod vodou, takže dnes jsme dráhu zkontrolovali. Zjistili jsme, že na dráze jsou tři kaluže, což nás potěšilo. Ale povrch dráhy budeme muset opět pomoci vápna a cukru zpevnit.

Pojďme přejít k výkonům jezdců. Jak jste spokojený se zábřežskými jezdci?

Ambice našich jezdců samozřejmě na naši dráze jsme v koutku duše měli velké(směje se...) a chtěli jsme se umístit alespoň v některé kategorii na tzv. bedně. To se nám podařilo, protože v kategorii buggy 2WD David Pelikán stanul na druhém místě hned za Zdeňkem Mikšovským, který před týdnem na Mistrovství České republiky vybojoval třetí místo hned za Martinem Bayerem a Karlem Novotným, takže to byl velice silný jezdec a jsem rád, že stímto jezdce jsme si mohli tady zazávodit . Další umístění na „bedně“ vybojoval Karel Bečička, který do poslední chvíle bojoval o druhé místo v kategorii buggy 4WD a nakonec vybojoval třetí místo v celkem dobré silné konkurenci a navýšil tak tyto naše ambice. Dále jsme se umísťovali tak, že Jan Žerníček obsadil nepopulární „bramborovou“ medaily tedy čtvrté místo v kategorii buggy 2WD. A potom náš jezdec Martin Flídr začíná v této kategorii tak obsadil místo šesté. Dobrým přínosem pro náš klub by mohl být Šimon Růžička, který byl vyhlášen jako nejlepší junior, jel kategorii Short Course, ale zatím se svojí truggy. Uvidíme zda půjde do některé z kategorií Short Course nebo buggy. Jeho výkon byl přínosem a již po kvalifikací byl na třetím místě a tak nás to všechny a jiště i jeho potěšilo.

Jaký byl zájem ze strany diváků?

Zájem ze strany diváků byl takový přiměřený. Přišly se podívat, celkem se jim to líbilo. Hlavně byli unešeny děti, takže máme už tři další zájemce, kteří by chtěli navštěvovat žákovský RC kroužek. Přišly zamnou i jejich rodiče ohledně toho jakou techniku pořídít, kolik by to stálo, co mají udělat, aby kluk mohl začít jezdit. I ze strany dospělích, kteří se tam v hojném počtu zastavily, třeba jen procházely nebo se na ten závod přišly podívat tak se jim tady toto líbilo a nejčastější otázku jsem dostával, kdy zase uspořádáte nějaké takové to závody abychom se mohly přijít podívat a jestli třeba budeme pořádat závody pro veřejnost nebo třeba rekreační jezdce.

Jak byste zhrnul celou tuto akci?

S ohledem na to, že nám opravdu vyšlo počasí, bylo slunečno, teplo, přijeli kvalitní jezdci. Závod se povedl časově, protože časový harmonogram nebyl narušen. Rozjížďky plynule na sebe navazovaly, což se líbilo jezdcům, protože byla pořád nějaká akce a pořád něco bylo a to se líbilo i divákům. Protože viděli modely při jízdě při závodu. Spokojenost se vším ze zájmem jezdců a diváků. S ohledem na to, že deset minut po vyhlášení přišel déšť a následná průtrž mračen, takže i toto jsme vlastně kvitovali jako dobré, že se vše stihlo a závod nebyl přerušen právě kvůli dešti a byl řádně dokončen. Jsem spokojený stím, že se jezdcům u nás líbilo a mnoho jezdců vyjádřilo, že v případě uspořádání dalšího závodu by velice rádi znovu přijeli a toto je právě to, co nás zavazuje do budoucna udělat opět závody, které se budou líbit všem.