Rozhovor s předsedou klubu

V neděli 15.listopadu odjeli naši jezdci Karel Bečička a David Pelikán poslední závod seriálu Mistrovství ČR v Praze. Po tomto závodu se naskytla možnost vyzpovídat předsedu RC Team Zábřeh MARTINA PELIKÁNA a jak odpověděl na osm položených otázek si můžete přečíst níže.

RC Team má zasebou třetí soutěžní sezónu a před sebou má klíčový rok 2016. Ale ještě než se podíváme na rok 2016 pojďme zhodnotit letní sezónu 2015.
To je pravda. Čeká nás opravdu velmi klíčový rok v naší dosavadní historii, ale k němu bych se vrátil až po valné hromadě RCAČR.
Letošní sezóna byla tak trochu jiná, než ty ostatní. Především jde o vstup našich jezdců do onroad soutěží, ale také do soutěží významných.
Především to byla účast v seriálu Mistrovství ČR 2015 v kategorii elektric buggy 1:10 a účast v prestižním seriálu silničních modelů (onroad) Kopecký Cup 2015.

Přistupme k první zmiňované soutěži, kterou bylo Mistrovství ČR elektric buggy 1:10. Byla tato účast v něčem jiná než o proti minulým Mistrovství?
Určitě. V roce 2013 se zúčastnili MČR za náš klub jezdci Tomáš Jedlička a Karel Bečička a to ve Svitavách. Tehdy se jel závod jen jako jeden stejně tak v roce dalším, kdy nás reprezentoval ve vloženém závodě David Pelikán.
Letos se jel seriál 5 závodů s tím, že ten nejhorší se každému závodníkovi škrtal. Byl proto dosti náročný nejen na přípravu modelů, ale také co se financí týká. Náš klub letos reprezentovala trojice jezdců. Nejzkušenějším byl bezesporu Karel Bečička, který měl již s Mistrovstvím ČR zkušenost, druhým z jistou zkušeností byl David Pelikán a prakticky nováčkem na mistrovství byl Jan Žerníček. Všichni tři jeli ve stejné kategorii a to buggy 2WD.

S jakými ambicemi se do tohoto seriálu nastupovalo?
Nějaké ambice jsme si nestanovovali, protože kromě Karla naši kluci nemají za sebou tolik závodů, abychom atakovali TOP10. Spíše jsme chtěli uspět ve svých věkových kategoriích. Každý z našich jezdců byl v jiné. Co největší přiblížení k medailové pozici byl asi ten motivační prvek. V tuto chvíli ještě nemám konečné výsledky, jak naši borci dopadli, ale jisté je jedno. Karel Bečička si přivezl dva bronzové poháry za 3. místo v kategorii 40+ buggy 2WD a Short Course.
David Pelikán by měl snad obsadit nepopulární 4. místo v kategorii juniorů. Jan Žerníček se nezůčastnil posledních dvou závodů, takže tam opravdu nevím ani jeho přibližnou pozici.
Ale naším nejhlavnějším cílem bylo získávání zkušeností na tomto seriálu a podle mého názoru jsou tyto závody úplně někde jinde, než závody regionálních seriálů. Přece jen mistrovství ČR jedou již zkušenější závodníci a v tomto velkém počtu kvalitních jezdců je každá jízda, každá účast na závodě hodně užitečná.

Na zhodnocení výkonů je ještě čas když nejsou známé konečné výsledky, ale z předchozí odpovědi vyzařuje značná spokojenost. Je tomu tak nebo je to jen zdání?
Ano, je to tak. S účinkováním našich jezdců jsem spokojen. U dvou ze tří jezdců stoprocentní účast na všech závodech. Oba skončili s určitostí v první polovině startovního pole. A to i přes ten fakt, že naše domácí dráha je přírodní - hliněná a všechny závody se jely na umělé trávě a koberci. Takže nemáme možnost treninku na tomto povrchu. Příští sezona se pojede i na dvou hliněných drahách. Musím poděkovat jezdcům za přístup k seriálu a věřím, že i v příštím roce bude naše účast alespoň taková, jako letos.

Z Mistrovství se pojďme podívat na seriál Kopecký Cup.  Ten vyhrál Karel Bečička. Jak je cenné toto vítězství pro klub?
Samozřejmě, že každý úspěch jednotlivce je pro náš klub velmi cenný, zvláště pak vítězství v seriálu. Karlovi k tomu blahopřeji a cením si jeho přístupu i k dalším členům klubu. Na poslední závod v Blansku vedle něj startoval i David Pelikán, který v této kategorii začíná a rady od Karla byli pro něj velmi cenné. Na tomto závodě se projevila i týmová spolupráce mezi těmito jezdci, což je pro klub hodně užitečné, když jezdci jedou jako partneři a ne jako soupeři.

A tímto výčet úspěchů nekončí. Obdobou letního Kopeckého seriálu je zimní Xray Winter Serie Morava, který se jeden na koberci v Jedovnici a RC Team se již zúčastnil prvního závodu. Jak jsi byl spokojen s umístěním jezdců?
S umístěním musím být spokojen. Vždyť David Pelikán dojel na 3. místě a stanul tak na bedně a Karel obsadil 5. příčku. Ale je to teprve první závod ze šesti. A opět se zde projevila ta týmová práce. Zvláště u trojice jezdců Karel Bečička, David Pelikán a Martin Flídr, kteří jedou pro ostatní jezdce neznámou značku TeamC TR10. A modely si vedly proti absolutní převaze modelů Xray velmi dobře a jejich jízdní vlastnosti jsou výborné. Ale stále se pracuje na jejich zdokonalování. Musím ještě zmínit posledního účastníka, vlastně účastnici Lucku Loskotovou, která jela nejen první svůj závod, ale vlastně jela s RC onroadem poprve. A i přesto, že její čip nepočítal a motor se neustále zpomaloval tak bojovala. Jela do posledních vteřin posledního závodu, což by mnozí mužští kolegové již vypustili. A to je přece skvělé. Dělat reprezentaci našemu klubu i za takové situace si zaslouží můj obdiv.

Ohledně závodní stránky týmu jsme se dozvěděli mnoho informací. Teď bychom se mohli zaměřit na arenu RC Teamu, protože ta doznala značných změn. Jaké to byly a jsou to již konečné změny? Popřípadě co se plánuje pro rok 2016?
Dráha letos opravdu doznala velkých změn. Vycházeli jsme ze stávajícího tvaru dráhy, který již byl ověřen  a nebylo na něm co měnit. Změna přichází v úpravách všech skoků a terénních zvlnění, nyní se bude moci jezdit v obou směrech. Vše se zpevnilo vibrační deskou. Zcela zmizel skok uprostřed dráhy a vybudoval se velký z přírodních materiálů. Přibylo ohraničení dráhy rovněž z přírodních materiálů na místo chrániček. Zcela nově vznikla klopená zatáčka. Na jaře se ještě doplní ohraničení dráhy dřevěnými prkny a taky chráničkami. Po zimně se znovu zpevní povrch vibrační deskou a vybuduje se oplocení kolem arény. Tyto změny jsou konečné pro příští sezónu. Jsou naplánovány některé větší závody, ale o těch bych raději ještě nehovořil. Až to bude aktuální zveřejním naše záměry.
Chtěl by si na závěr něco sdělit jezdcům a fanouškům RC TEAM ZÁBŘEH?
Ano, jezdcům bych chtěl poděkovat za dobrou reprezentaci klubu svými výkony a hlavně vzorným chováním na závodech. V dnešní době se to sice moc "nenosí", ale když vidím na závodech jak se k sobě závodníci chovají, tak si kolikrát říkám, proč vůbec chodí na závody. Nezanamenal jsem u našich jezdů žádné napomenutí, stop and go ani nic podobného. A snad přijde koncem roku i nějaké milé překvapení pro členy našeho klubu. Pokud to vyjde, hned Vás o tom budu informovat. A na úplný závěr všem přeji co nejvíce hezkých zážitků s RC auty.


Rozhovor s předsedou klubu připravil DAVID PELIKÁN bezpostředně po skončení Mistrovství ČR. I přesto, že v době vydání jsou již známy výsledky mistrovství, přinášíme rozhovor v tom původním znění